animatorzy_logo_mini

 

W szkole realizuje się projekt Bliżej natury, którego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców obszarów Natura 2010. 

Zespół projektowy to wolontariuszka OTOP-u Bożena Płuciennicka plus 10 uczniów naszego gimnazjum.

Projekt jest ciekawy i w spotkaniach uczestniczy więcej zainteresowanych nim uczniów.

Bliżej natury" - identyfikacja i merytoryczne przygotowanie lokalnych animatorów przyrodniczych.

- Projekt realizowany jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w Markach k.Warszawy w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko Priorytet V Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych.

 

 

 

- Uczestnikami projektu są mieszkańcy obszarów Natura 2000 lub osoby zamieszkujące bezpośrednie ich sąsiedztwo.

- Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkancow tych okolic.

- Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obiektem zainteresowania grupy projektowej będą lokalne i regionalne zasoby przyrody a w szczególności utworzony Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego Nr 11/02 z 12.0.02 użytek ekologiczny „Jeziorko" w Korzonku torfowisko oddalone 2 km od Konopisk, które w 2009 r zostało uznane jako wazne dla ochrony siedlisk i gatunków Europy poprzez ochronę w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jako Bagno w Korzonku. / http://natura2000.gdos.gov.pl /

W ramach prowadzonej kampanii i edukacyjnej zostanie zorganizowane stoisko informacyjne oraz 3 wycieczki otwarte dla szerokiej publiczności na teren obszaru Natura 2000 – Bagno w Korzonku celem przedstawienia jego walorów przyrodniczych .Zwieńczeniem działań będzie ustawienie terenowej tablicy edukacyjnej o obszarze Natura 2000.

ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ

Serdecznie zapraszamy 29.01.2011 o godzinie 9-ej na wycieczkę przyrodniczą „ Zimowe ptakoliczenie „ .

Zbiórka przed budynkiem Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach ul.Sportowa 7.Czas trwania wycieczki około 1,5 godziny. Przydatny będzie

· Własny sprzęt obserwacyjny,· Notatnik i ołówek, ( dla tych co chcą notować poczynione obserwacje)

· Przewodnik do oznaczania gatunków ptaków,

· Odpowiedni ubiór,

Zespół Projektowy OTOP – „Bliżej Natury"

RELACJA Z WYCIECZKI

W pracach związanych z przygotowaniem wycieczki brały udział uczennice:

  • Katarzyna Mrowiec
  •  Patrycja Trzepizur
  • Adrianna Żurek
  • Karolina Wareliś

W słoneczny sobotni poranek nasz zespół i goście łącznie 11 osób - wyruszyło uliczkami Konopisk aby liczyć ptaki zimujące w pobliżu osad ludzkich, by później zebranymi obserwacjami wzbogacić bazę danych o populacji ptaków w Polsce.

Liczyliśmy kawki siedzące na wysokich drzewach na skwerze w pobliżu kościoła, sikorki bogatki przy karmnikach w wielu przydomowych ogrodach, przy okazji w Alei Lipowej zmierzyliśmy obwód jednej z lip (Tilia cordata) - pomnika przyrody, który wynosi 383 centymetry.

Prawdziwym przyrodniczym rajem okazał się las biegnący wzdłuż ulic Gagarina, gdzie odkrywaliśmy tropy zwierząt leśnych lisa, dzika, wiewiórki ,zająca , podglądaliśmy dzięcioły duże przy pracy w kuźniach - czyli przy drzewach w szczelinach których umieszczają szyszki drzew iglastych, które rozkuwają wybierając bogate w tłuszcze nasiona a także liczyliśmy stado mysikrólików.

W wycieczce uczestniczył ornitolog p. Roman Ociepa z Grupy Terenowej OTOP w Częstochowie z którego fachowa wiedza wspomagała nasze obserwacje.

Oglądaliśmy też ptasie motywy w filatelistyce, heraldyce ,malarstwie - a przy numizmatycznych eksponatach apelowano o wspieranie organizacji zajmujących się ochroną przyrody, a szczególnie

Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które jest organizacją pożytku publicznego.

Na zakończenie wycieczki i uczestnicy zostali obdarowani kolorowankami ptaków - bo zabawa też uczy.

Przed nami jeszcze wiele ciekawych imprez przyrodniczych jak program Spring Alive – w którym będziemy obserwować ptaki zwiastuny wiosny, a później czeka nas ptasi rajd . Dziś już chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych do bycia razem z nami i odkrycia w sobie przyrodnika !

Bożena Płuciennicka

 

WYKŁAD PANA JERZEGO ZYGMUNTA

W dniu 10 lutego 2011 gościliśmy  pana Jerzego  Zygmunta - biologa,  przyrodnika, speleologa, podróżnika, fotografa, autora  wielu przyrodniczych opracowań  oraz  współautora  książki  "Mirowski  Przełom Warty", którą na zakończenie spotkania  dostaliśmy  od autora w prezencie.

Tematem wykładu była przyroda  gminy Konopiska, której teren, jak się okazało, jest  bardzo bogaty przyrodniczo. Poza Bagnem w Korzonku, które jest w naszym szczególnym zainteresowaniu,  znajduje się tu wiele podobnych ale mniej znanych miejsc  jak bagna  w  Pohulance i  Brzozowcu oraz  kompleks wodno bagienny Smugi.  Miejscami cennymi przyrodniczo są również łąki w Hutkach i Pałyszu, doliny rzek Rekszówki,  Konopki , stawy w Pile. Wszystkie te miejsca można zobaczyć na  mapie, którą wraz z fotografiami pozostawił autor do naszej dyspozycji .

Wykładowi towarzyszyła prezentacja zdjęć obrazujących siedlisko  przyrodnicze bagien wysokich i przejściowych, boru bagiennego  obszaru Natura 2000 - Bagno w Korzonku  i charakterystycznych dla niego roślin ,jak kępy różnego gatunku  torfowców, kwitnąca wełnianka i bagno zwyczajne, żurawina błotna i inne.

Równie piękna jest  flora i fauna  pozostałych wyżej wymienionych miejsc, wśród których  na szczególną uwagę zasługują objęte ochroną gatunkową ; kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty oraz różnego  rodzaju storczyki  charakterystyczne dla siedliska łąk trzęślicowych.

Na koniec ptasia nowinka - przyleciały żurawie !  -  których siedliskiem jest m. in. bagno  Korzonku. Ich powrót zauważył  p. Jerzy  Zygmunt, bo trzeba wiedzieć, że jest on  mieszkańcem właśnie  Konopisk.

Bożena Płuciennicka

 

 

 RELACJA Z WYCIECZKI

Sobota 9 kwietnia 2011 to dzień naszej kolejnej przyrodniczej wycieczki w czasie której planowaliśmy obserwacje ptaków zwiastunów wiosny - dymówki, bociana, kukułki, jerzyka i żołny.

Obserwacje takie prowadzone są od kilku lat w ramach międzynarodowego programu Spring Alive

skierowanego do młodzieży i wszystkich osób zafascynowanych życiem naszych skrzydlatych przyjaciół

Zebrane i zarejestrowane dane są pomocne przy określeniu wahań w datach przylotów ptaków do Europy, stanowią przy tym bazę dla różnego rodzaju badań prowadzonych przez naukowców.

Nieprzyjazna aura, zimny porywisty wiatr i niska temperatura nie sprzyjały naszej wiosennej wycieczce.

Na wyjście z domu zdecydowało się naprawdę niewiele osób - była nas tylko szóstka, ale mimo tych

trudnych warunków udało nam sie przejść całą zaplanowaną trasę. Z miejsca zbiórki przed gmachem gimnazjum przeszliśmy Aleją Lipową, potem lasem w kierunku stawów w Pile i dalej do zalewu w Pająku. Początkowy etap naszej wycieczki to sprzątanie lasu przy drodze gminnej prowadzącej do stawów na Pile. Na odcinku około 300 metrów zebraliśmy śmieci do pięciu 150 litrowych worków. Znaleźć można było wszystko począwszy od małych wysypisk plastikowych butelek po ekrany zużytych telewizorów. Widać, że zaśmiecanie i niszczenie lasów to norma. Mimo prowadzonej akcji edukacyjnej przez Ministerstwo Środowiska - "Nie zaśmiecaj swojego sumienia " niewiele się zmienia.

Szkoda, że ludziom brakuje nie tylko wyobraźni aby dostrzec zagrożenia jakim są śmieci dla przyrody. Dla przykładu weźmy tylko sznurki z tworzyw sztucznych pozostawione w lesie i na polach, które używane są przez wiele gatunków ptaków do budowy i wyścielania gniazd. Łatwo zaplątują się w nie pisklęta, jak i dorosłe ptaki, a próby uwolnienia się z pułapki wywołują ogromny ból. Po kilku dniach następuje powolna śmierć uwięzionego ptaka. I tak widok śmieci towarzyszył nam do końca wycieczki, której trasa wiodła lasem.

"Las blisko nas" to hasło Światowego Dnia Ziemi obchodzonego co roku 22 kwietnia i może warto włączyć się w jego obchody właśnie poprzez sprzątanie najbliższego leśnego otoczenia, szczególnie że rok 2011 jest Międzynarodowym Rokiem Lasów. http://www.dzienziemi.org.pl Spring Alive, czyli tętniąca życiem wiosna trwa - dalej obserwujemy przyloty jerzyków, kukułek, dymówek i bocianów aby naszymi zebranymi danymi wzbogacić statystki i mapy przylotów ptaków http://www.otop.org.pl/obserwacje/springalive/

Swoimi spostrzeżeniami można podzielić się z nami w dniach 21 i 22 maja 2011 na festynie w czasie Dni Konopisk ,gdzie będziemy do dyspozycji z licznymi materiałami informacyjnymi dotyczącymi Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 i naszego projektu.

- ZAPRASZAMY-

 

RELACJA Z DNI KONOPISK

W dniu 21 maja 2011 podczas festynu X Dni Gminy Konopiska prezentowaliśmy materiały związane z naszym projektem " Bliżej Natury - identyfikacja i merytoryczne przygotowanie animatorów przyrodniczych.

Nasze stoisko cieszyło się dość dużym zainteresowaniem - wiele osób przechodziło i tylko oglądało je z daleka, ale też wiele podchodziło blisko i można było przedstawiać materiały i informować o projekcie,obszarach natura 2000 i działalności OTOP-u,a także rozdawać materiały i zapraszać na najbliższą wycieczkę.

 

 

RELACJA Z WYCIECZKI - PREZENTACJA "PTASI MARATON"

Relacja zawarta w prezentacji "Ptasi maraton" 


RELACJA Z WYCIECZKI NA TORFOWISKO

16.06. 2011 r. to dzień naszej kolejnej szkolnej wyprawy na torfowisko w Korzonku, malowniczo położonego w lesie będącym w zarządzie Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Herby. Wycieczkę prowadził pan Krzysztof Wołczyk z Leśnictwa Hutki wraz, z którym odkrywaliśmy ślady bytności żurawi, piękno dębów szypułkowych, borówkowe różności gatunkowe, budowę torfowców i bogactwo szaty roślinnej torfowiska.

Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o prowadzonej przez Lasy Państwowe gospodarce leśnej, działaniach na rzecz ochrony przyrody a także o cennych zespołach leśnych znajdujących się w granicach parku krajobrazowego " Lasy nad Górną Liswartą", którego torfowisko jest częścią.

Po wycieczce spotkaliśmy się w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Rekreacji i Promocji w Korzonku z mieszkańcami tej miejscowości, sołtysem panią Barbarą Morzyk i członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich.

W miłej atmosferze, przy herbacie i pączku, opowiadaliśmy o projekcie, dzielili wrażeniami z wycieczki i dyskutowali na temat korzyści, jakie mogą dawać obszary Natura 2000.

Uczniowie z grupy projektowej prezentowali plakaty będące efektem ich nauki i nowych doświadczeń podczas trwania projektu. Niekwestionowanym liderem grupy została Martyna Kukuła, która była najbardziej zaangażowanym jej członkiem.

Projekt został zrealizowany zgodnie z jego regulaminem i rozstając się życzyliśmy sobie udanych wakacji i wielu ciekawych obserwacji przyrodniczych.

Bożena Płuciennicka

Attachments:
Download this file (Bliżej Natury.ppt)Bliżej Natury.ppt[ ]2384 kB
Download this file (plakat.pdf)plakat.pdf[ ]13867 kB
Download this file (Prezentacja (Sara Szewczyk).ppt)Prezentacja (Sara Szewczyk).ppt[ ]1211 kB
Download this file (Ptasi Maraton.ppt)Ptasi Maraton.ppt[ ]13538 kB
Download this file (Regulamin udział u w projekcie.doc)Regulamin udział u w projekcie.doc[ ]820 kB