PAMIEC81 JPG 1

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie pod tytułem "Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią Kamienie" - 13 grudnia pamiętamy.

Więcej informacji o projekcie na stronie: http://pamiec81.pl/

Kącik historyczno-patriotyczny

W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie  biorą udział w projekcie zorganizowanym przez śląskiego kuratora oświaty. Projekt został przygotowany  w związku z 40 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce a jego przewodnią myślą są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie”.  Celem projektu jest przybliżenie  najnowszej historii Polski, ukazanie dążenia narodu do obalenia komunizmu i wprowadzenia demokracji.

W ramach projektu na terenie szkoły powstał kącik historyczno-patriotyczny ukazujący historię powstania „Solidarności” i przebieg stanu wojennego. Uczniowie mogą zobaczyć nie tylko materiał ikonograficzny , ale zapoznać się z różnego rodzaju prasą pochodzącą z tamtego okresu, wydawaną przez NSZZ „Solidarność”.

Wystawa IPN

W dniu 01.10.2021r. uczniowie klas VI-VIII obejrzeli wystawę historyczną przygotowaną przez IPN Odział w Katowicach.

Pokazane w obrazowy sposób materiały z okresu stanu wojennego pozwoliły na poznanie postaci i wydarzeń związanych z jego przebiegiem.

Wykład - Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność” w Regionie Częstochowskim

W dniu 21.10.2021r. przedstawiciele nauczycieli uczestniczyli w spotkaniu z działaczami „Solidarności” regionu częstochowskiego, wśród których byli: Anna Rakocz, Marek Wójcik, Stanisław Dziwiński i Zbigniew Bonarski.

Częstochowscy solidarnościowcy wspominali strajki z 1980 roku, mówili o postulatach wysuwanych przez robotników, o strajku w słynnym częstochowskim Ikarze; o etapach kształtowania się częstochowskiego regionu  „Solidarności” oraz wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 roku.

Wspomnienia miały charakter niezwykle osobisty, ukazywały ludzkie dramaty w okresie stanu wojennego. Szczególnie wzruszająca okazała się opowieść pani Anny, która została internowana i osadzona najpierw w więzieniu w Lublińcu a potem w Darłowie. Jej wspomnienia to opowieść, na kanwie której powstał film „Nie zabierajcie mamy”. Film ten będący częścią projektu zostanie zaprezentowany  w najbliższym czasie uczniom naszej szkoły.

Spotkanie to stało się dla nas żywą lekcją historii o jakże ważnych dla nas wydarzeniach tamtego okresu, które doprowadziły do obalenia komunizmu i wprowadzenia systemu demokracji w naszym kraju.

Wykład - „Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu.”

27.10.2021r. na Jasnej Górze miała miejsce konferencja pod nazwą „Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu.”. Odbyła się ona w ramach projektu 13.12.1981 Pamiętamy”. Motto projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią już tylko kamienie” wypowiedziane przez kardynała Wyszyńskiego stanowiło dla wielu działań podjętych przy jego realizacji myśl przewodnią. O kardynale wspominali podczas konferencji ojciec dr Grzegorz Prus oraz redaktor wydawnictwa „Solideo” Beata Mackiewicz. Oboje prelegentów ukazywało ponadczasowość przekazu kardynała dla Polaków i podkreślało Jego bliskość z polskim narodem. Ukazywali silną wolę i niezłomny charakter w walce z komunizmem. Podkreślali wiarę jaką pokładał w Matce Bożej. Postać Prymasa Tysiąclecia, to postać wielkiego Polaka, który na trwałe zapisał się nie tylko w dziejach polskiego Kościoła ale również w polskiej historii. Konferencja dała okazję do przybliżenia tego wielkiego człowieka, jego nauki i przekazu dla przyszłych pokoleń.

Materiały konferencyjne uzyskane podczas spotkania wzbogaciły szkolny kącik historyczno-patriotyczny o informacje związane z wydarzeniami w kopani „Wujek”

 

Konkurs

Uczennice z klas VI i VIII wzięły udział w konkursie pt. „Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich” .W konkursowe szranki stanęły: Alicja Sokołowska, Hanna Kowalik,  Hanna Wiśniewska, Weronika Pijet, Lena Borek, Sara Kasprzyk. Wspomnienia najbliższych przelane na papier stały się dla nich okazją do bliższego poznania historii rodzinnych.

Uczennicom gratulujemy podjęcia się trudnego tematu i trzymamy kciuki .

 

Lekcja historii

W klasach VII i VIII przeprowadzone zostały lekcje historii poświęcone powstaniu „Solidarności” oraz stanowi wojennemu. Uczniowie poznali przyczyny walki robotników z komunistami, metody oporu przeciwko nim, przebieg i przyczyny wprowadzenia stanu wojennego. Mieli okazję poznać postacie stojące po przeciwnych stronach konfliktu, oraz motywy ich działania. Usłyszane podczas zajęć informacje pozwolą na lepsze zrozumienie współczesnej historii Polski.

 

Film pt.”Nie zabierajcie mamy”

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego jest dla dzisiejszej młodzieży odległym wydarzeniem o którym czasem niewiele wiedzą. Film pt.”Nie zabierajcie mamy”, który mieli okazję zobaczyć  rozbudził ciekawość, pokazał dramaty kobiet – działaczek, matek i żon, które kosztem własnych rodzin przeciwstawiały się komunistycznej władzy. Dla młodego człowieka żyjącego w dzisiejszym świecie pełnym konsumpcjonizmu była to lekcja patriotyzmu wielkiego formatu.