ORDYNACJA WYBORCZA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM W KONOPISKACH
 
§ 1

 


  
 W wyborach biorą udział wszyscy uczniowie klas I – III. 
 

§2


 
Czynne i bierne prawo wyborcze ma każdy uczeń z klas I – III. 
 

 

§ 3


 
Kandydatury z poszczególnych klas powinny być zgłoszone na piśmie do Opiekuna Samorządu w terminie do 7 dni przed datą wyborów. Kandydat zgłaszający swoją kandydaturę musi podać następujące dokumenty: Karta zgłoszenia ( imię, nazwisko, klasa) i podpisy 50 uczniów szkoły popierających jego kandydaturę. Kandydaci do SU powinni mieć przynajmniej dobrą ocenę z zachowania w ubiegłym roku szkolnym. 
 

§ 4


 
4.1. Kampania wyborcza trwa od zamknięcia listy kandydatów do godziny 15.00 dnia poprzedzającego wybory.
 
4.2. Podczas kapani wyborczej obowiązują zasady „fair play”; nie wolno przekupywać ani zmuszać wyborcy do oddania głosu niezgodnie z jego zamiarami. Wolno prowadzić kampanie na rzecz swojego kandydata a nie przeciw innemu kandydatowi. Za kampanie poszczególnych kandydatów są odpowiedzialni oni sami i ich komitety wyborcze (klasy).
 
4.3 Nie wolno przekupywać lub zastraszać członków Komisji Wyborczej. 
 

§ 5


5.1. W skład Komisji Wyborczej wchodzą: Opiekun Samorządu i siedmiu przedstawicieli uczniów, wybranych drogą losowania.
 
5.2. Przedstawiciele uczniów będący w Komisji Wyborczej nie mogą korzystać z biernego prawa wyborczego (być kandydatami do Rady Samorządu). 
 

§ 6


 
Datę wyborów wyznacza Opiekun Samorządu. 
 

§ 7


 
7.1. Każdy z głosujących odbiera kartę do głosowania, a odbiór karty jest zaznaczony przez Komisje na liście uczniów danej klasy uprawnionych do głosowania.
 
7.2. Oddany głos jest ważny, jeśli wyborca zagłosował na od 1 do 4 osób, głosując przez postawienie krzyżyka po prawej stronie nazwiska kandydata. Głos jest nieważny, jeśli wyborca nie zagłosował na nikogo lub zagłosował na większą liczbę kandydatów niż 4. Głos jest nieważny, jeśli wyborca dokona innych zapisów na karcie do głosowania lub zagłosuje w inny sposób niż postawienie krzyżyka po prawej stronie nazwiska kandydata. Głos jest nieważny, jeśli na karcie są skreślenia lub poprawki.
 
7.3. Wybory są tajne – nikt nie jest zobowiązany do ujawnienia, na kogo oddał głos. 
 

§ 8


 
8.1. Po głosowaniu Komisja Wyborcza liczy głosy i ogłasza wyniki wyborów najpóźniej 3 dni od daty wyborów, wywieszając je na tablicy samorządowej.
 
8.2. Uwagi na temat nieprawidłowego przebiegu wyborów mogą być składane do Komisji Wyborczej w terminie 1 dnia po ogłoszeniu wyników.
 
8.3. Komisja Wyborcza rozpatruje zgłoszone uwagi i w przypadku słuszności skargi może zmienić wynik wyborów lub je unieważnić w terminie do 3 dni od wpłynięcia skargi. 
 

§ 9


9.1. Dziesięciu kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów, tworzy Radę Samorządu Szkolnego i spośród siebie wybiera Prezydium Rady Samorządu, czyli przewodniczącego i dwóch zastępców.
 
9.2. Spośród członków Rady samorządu zostaje powołany sekretarz, skarbnik, kronikarz i przewodniczący poszczególnych sekcji: kulturalno – oświatowej, sportowej, redakcji gazetki szkolnej, dekoratorskiej itp. W przypadku powołania mniejszej ilości sekcji istnieje możliwość pozostawania członkiem Rady Samorządu bez przydzielonej funkcji. 
 

§ 10


 
10.1. Wnioski o odwołanie Rady Samorządu lub poszczególnych jej członków może składać każdy uczeń klas I – III do Prezydium Rady lub do Opiekuna Samorządu.
 
10.2. W przypadku wniosku o odwołanie członka Rady, Rada podejmuje decyzje w głosowaniu tajnym, powszechnym i równym.
 
10.3. W przypadku wniosku o odwołanie całej Rady decyzja o odwołaniu zapada przez referendum ogółu uczniów klas I – III większością głosów 50% + 1 głos. 
 

§ 11


 
11.1. W przypadku rezygnacji członka rady z funkcji (rezygnacja musi być złożona na piśmie) Rada po przyjęciu rezygnacji powołuje na członka Rady osobę, która podczas wyborów uzyskała największą liczbę głosów, a nie zakwalifikowała się do Rady. Następnie może tej osobie powierzyć funkcję pełnioną przez osobę, która zrezygnowała lub powołać na stanowisko innego członka Rady a nowemu członkowi Rady zaproponować wolne stanowisko.
 
11.2. Jeśli jest więcej niż 1 osoba, która podczas wyborów uzyskała największą liczbę głosów, a nie zakwalifikowała się do Rady i wszystkie te osoby są zainteresowane pracą w Radzie, członkowie Rady głosują w sprawie przyjęcia nowego członka do Rady spośród tych osób.