Osiągnięcia uczniów

Osiągnięcia uczniów

Osiągnięcia naszych uczniów

XVIII POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY „BLIŻEJ EKOLOGII”

eko

15 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Józefa Lompy w Starczy odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Bliżej ekologii". Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Częstochowskiego. W konkursie udział wzięło sześć drużyn z Huty Starej, Poczesnej, Wrzosowej, Kamienicy Polskiej, Starczy oraz Konopisk. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III a - Wiktoria Musik, Nikola Rokicka i Natalia Celt. Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej z nich drużyny zmierzyły się
z dwudziestoma pytaniami dotyczącymi ochrony przyrody i środowiska oraz ekologii. Zawodnicy wykazali się również znajomością parków narodowych w Polsce oraz parków krajobrazowych województwa śląskiego. W ostatniej części konkursu uczestnicy rozpoznawali chronione w Polsce rośliny i zwierzęta.
Drużyna z Konopisk zajęła drugie miejsce. W nagrodę uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki, a ich opiekunowie pomoce dydaktyczne. Gimnazjalistki z Konopisk do konkursu przygotowała pani magister Wioletta Warwas.

Natalia Celt

PRESTIŻOWE WYRÓŻNIENIE DLA ZUZANNY KOŁACZYK

23 kwietnia w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie IX Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu". Organizatorką konkursu jest pani poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska, a patronat naukowy nad konkursem sprawuje Instytut Pamięci Narodowej. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 167 uczniów z województwa śląskiego. Jednak na finałową galę zaproszono tylko dziesięcioro z nich. Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica klasy III c naszego gimnazjum - Zuzanna Kołaczyk. Napisała ona piękny esej pt. „W poszukiwaniu prawdy o Katyniu". Połączenie historii i literatury to coś, co Zuzia kocha najbardziej. Dała się już poznać jako autorka poezji patriotycznej ( wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Ojczyznę moją..."), znakomita recytatorka Regionalnych Spotkań z Poezja i Prozą „Wrażliwość na słowa" oraz laureatka konkursu wiedzy o Henryku Sienkiewiczu.

Czytaj więcej: PRESTIŻOWE WYRÓŻNIENIE DLA ZUZANNY KOŁACZYK

GALA LAUREATÓW WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

16 kwietnia 2018 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyła się Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów.
Laureat to uczeń, który w ostatnim - wojewódzkim etapie konkursu przedmiotowego, uzyska co najmniej 90 procent punktów możliwych do zdobycia. Dyplom laureata umożliwia wybór każdej szkoły średniej, o której zamarzy uczeń, zwalnia z przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty w zakresie przedmiotu, z którego uczeń zdobył tytuł i gwarantuje ocenę celującą na świadectwie.
W poniedziałkowej uroczystości udział wzięło 86 uczniów ze szkół z Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego oraz lublinieckiego.
W tej ważnej chwili młodzieży towarzyszyli dyrektorzy szkół.

Czytaj więcej: GALA LAUREATÓW WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

NADIA PRZYBYŁ WICEMISTRZEM XV MAŁEJ OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ

Dnia 18.04.2018 roku w Szkole Podstawowej im. Ks. Stanisława Konarskiego w Częstochowie odbyła XV Mała Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas trzecich edukacji wczesnoszkolnej. W konkursie wzięło udział 64 uczestników z 22 szkół. Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza reprezentowało 3 uczniów: Nadia Przybył i Emilia Nocuń z kl. IIIA i Tomasz Latoszek kl. IIIB. Każdy indywidualnie rozwiązywali sześć zadań tekstowych na kartach pracy przygotowanych przez organizatorów. Nadia Przybył zdobyła II miejsce. Ogromne osiągnięcie naszej uczennicy potwierdza, że ciężka praca i wytrwałość w dążeniu do celu przynosi zawsze wspaniałe efekty. Gratujemy i życzymy Nadii kolejnych sukcesów.


Nadia1Anita Słubik

Nadia

„ENERGETYKA JĄDROWA PRZYSZŁOŚCIĄ NARODU"

W dniach 8 i 9 marca 2018 roku trzech uczniów naszej szkoły: Aleksander Biskup, Dominik Gondro i Kamil Sitkowski wzięło udział w wykładach przygotowujących do regionalnego konkursu pt. „Energetyka jądrowa przyszłością narodu".
W spotkaniach wzięło udział 34 uczniów z 11 szkół. Na kilkugodzinnych spotkaniach uczestnicy zdobywali wiedzę z wielu zakresów. W pierwszym dniu o godzinie 14.00 uczestnicy zaczęli zajęcia z bloku chemicznego, na którym dowiedzieli się o promieniowaniu, czym tak naprawdę ono jest i w jakich reakcjach powstaje. Następne wykłady poszerzyły wiedzę o właściwościach poszczególnych typów promieniowania, o typach reaktorów oraz zasadach ich działania. Wiele informacji dotyczyło także o materiałów używanych do budowy infrastruktury urządzeń działających w środowisku o dużym promieniowaniu, oddziaływaniu promieniowania na organizmy żywe, rozkładzie złóż paliw energetycznych na całym świecie jak i historii katastrofy w Czarnobylu oraz Fukushimie.

Czytaj więcej: „ENERGETYKA JĄDROWA PRZYSZŁOŚCIĄ NARODU"