W dniach od 06.06- 12.06. 2010 przebywali u nas nauczyciele wraz z uczniami ze szkół z Markdorfu- Niemcy, Izmiru- Turcja, Martina- Słowacja i Żlinu – Czechy. Było to ostatnie spotkanie grupy Comeniusa i zarazem podsumowanie dwuletniej pracy nad projektem www.religion.culture.tolerance.eu.

W gimnazjum uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali liczne wystawy m.in. "Życie szkoły- School life", " Dwa lata razem- Two years together", "Nasze wizyty- Our visits", "Początki religii- The beginning of the religions", " Nasze szkoły partnerskie- Our partner schools" oraz kącik ze wszystkimi wykonanymi produktami: lalki w strojach ludowych, album z zabytkami sakralnymi, gra planszowa, książka kulinarna, słownik angielsko- niemiecko- turecko- słowacko-czeski, legendy naszych krajów, filmy- śluby w naszych krajach, życie szkoły, taniec ludowy.

Dla przybyłych przygotowaliśmy prezentację podsumowująca dwuletnią wspólpracę oraz część artystyczną, która bardzo podobala się naszym gościom.

Po zwiedzeniu szkoły i obejrzeniu wystaw uczniowie, wraz z nauczycielami, oglądali przygotowany przez każdą szkołę film:"Życie szkoły"- był to jeden z naszych końcowych produktów.

We wtorek uczniowie uczestniczyli w Grand Prix Konopisk, gdzie brali udział w Biegu Międzynarodowym.

Nauczyciele z kolei zostali uroczyście powitani w Urzędzie Gminy przez Wójta Gminy Konopiska- Jerzego Sochę.

Goście mieli możliwość zwiedzenia w naszej gminie m.in. Kościoła parafialnego, Alei Lipowej, boiska Orlik oraz pola golfowego.

Po południu nauczyciele oraz uczniowie pojechali do klasztoru na Jasnej Górze. Chcieliśmy pokazać naszym gościom miejsce bliskie sercom wszystkich Polaków.

Środa była kolejnym bardzo ważnym dniem dla uczestników projektu. Zwiedziliśmy tragiczne miejsce dla wielu milionów osób- obóz koncentracyjny w Ausschwitz.

Poprzez realizację naszego projektu chcieliśmy, aby nasi uczniowie poznali inne religie, kultury i obyczaje, dzięki temu nauczyli się szacunku oraz tolerancji. Obóz koncentracyjny w Ausschwitz jest tragicznym przykładem takiego braku tolerancji oraz ogromnej nienawiści wobec innych narodów i ich wyznań.

Z ogromnym wzruszeniem i smutkiem zwiedzaliśmy to miejsce.

W czwartek pokazaliśmy naszym gościom ruiny zamków na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, a w piątek dalsze miejsce -kopalnię soli w Wieliczce oraz Kraków.

Chcieliśmy zaprezentować naszym gościom miejsca, które są dla nas ważne, piękne, z których jesteśmy dumni oraz te tragiczne, smutne, w których płaczemy.

Staraliśmy się przybliżyć nasze obyczaje, zwyczaje oraz potrawy regionalne. Aby nam się to udało , poprosiliśmy o pomoc panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kopalni.

W poniedziałek i wtorek przygotowały dla nas wspaniały obiad, a w czwartek, oprócz wyśmienitych potraw, obejrzeliśmy niesamowity występ naszych gospodyń. Goście byli zachwyceni tańcem, śpiewem i potrawami.

Dzięki realizacji tego projektu uczniowie i nauczyciele nawiązali trwałe przyjaźnie, które na pewno będą pięlęgnowane. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się pracować nad kolejnym projektem.

mgr Katarzyna Ankowska

Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć w galerii