a_logo

 

Projekt „AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY W ŻYCIU” skierowany jest do społeczności gimnazjów: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego prowadzących te szkoły – w sumie beneficjentami projektu będzie ponad 3000 osób. W projekcie wezmą udział gimnazja zlokalizowane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Szczególnie ważnym partnerem projektu będą szkoły z terenów wiejskich.

Najważniejszym celem projektu jest zwiększenie poziomu kompetencji kluczowych gimnazjalistów: matematycznych (m.in. w kontekście obowiązkowej matury z matematyki), naukowo-technicznych, kompetencji informatycznych, przedsiębiorczości i inicjatywności. Ponadto realizacja projektu ma na celu rozwijanie postawy empatii z prospołecznymi zachowaniami w perspektywie ponadregionalnej, promocję indywidualnych talentów, zwiększenie poziomu motywacji do dalszej edukacji i rozwijania własnych zainteresowań, a także stworzenie warunków do wymiany doświadczeń i prezentacji własnych dokonań dydaktycznych nauczycieli i uczniów z różnych regionów i środowisk.
Dla każdej z grup (uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego) zaplanowano odmienną, odpowiadającą na specyficzne potrzeby, ścieżkę udziału w projekcie.

 

Temat projektu realizowanego w naszej szkole brzmi: "Środowisko biologiczno - fizyczne ucznia"

 

 I FESTIWAL NAUKI

atomo00229 I (piątek) br. odbył się w Gimnazjum im.H.Sienkiewicza w Konopiskach I Festiwal Nauki w ramach projektu „Aktywny w szkole – aktywny w życiu”. Jest to projekt realizowany pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego z wykorzystaniem środków unijnych.

Uczniowie działający w Kołach Naukowych Młodych przygotowali dla swych rówieśników oraz nauczycieli i zaproszonych gości prezentacje będące zwieńczeniem ich kilkumiesięcznej pracy. Były to m.in.:

-         filmowa prezentacja doświadczeń z fizyki,

-         prezentacja multimedialna z biologii,

-         anegdoty o sławnych ludziach,

-         konkursy naukowo-techniczne,

-         zjawiska fizyczne w poezji,

-         lekcja matematyki na wesoło,

-         teatrzyk przedsiębiorczych pt. „Konsumować czy inwestować? – oto jest pytanie”,

-         zaopatrzenie i prowadzenie kawiarenki uczniowskiej,

-         występ dwóch zespołów tanecznych.

Po zakończeniu prezentacji uczniowie prowadzący festiwal rozdali wszystkim zainteresowanym foldery przygotowane przez Koło Młodych Informatyków dotyczące projektu „Aktywny w szkole – aktywny w życiu”.

Uważamy, że I Festiwal Nauki spełnił swe zadanie. Uczniowie z uwagą śledzili prezentacje przygotowane przez rówieśników, brali udział w konkursach i wspólnej zabawie, odwiedzali kawiarenkę prowadzoną przez młodych przedsiębiorców. 

Mamy nadzieję, że II Festiwal Nauki mający się odbyć w czerwcu br. będzie się cieszył jeszcze większym zainteresowaniem -

Organizatorzy

  

Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć w galerii

  

II FESTIWAL NAUKI

1.06.2010r. odbył się II Festiwak Nauki pod hasłem " Jeszcze żaden fizyk nie żałował, że uprawia sport i żaden sportowiec, że zna fizykę."

Zaprosiliśmy dr Jacka Wąsika a AJD, który wygłosił wykład poświęcony fizyce w sportach walki.

Następnie na stadionie w Konopiskach mierzyliśmy czas zawodników w biegu na 100m. i obliczaliśmy ich prędkość, mierzyliśmy długości w skokach w dal i pchnięciu kulą.

Zapraszmy do obejrzenie naszych zdjęć w galerii

 

OBÓZ NAUKOWY

W dniach 26.06. - 02.07.2010r. 30 uczniów naszego gimnazjum przebywało na obozie naukowym w Zakopanem – Murzasichle, w ramach realizowanego programu ,,Aktywny w szkole – aktywny w życiu".

Program pobytu na obozie był bardzo atrakcyjny. Spacery po okolicy, gawęda ,,Ujka Staska" o góralskich zwyczajach i obrzędach – a potem przebieranie się za prawdziwych górali i góralki (zabawa była świetna, śmiech co niemiara), zwiedzanie Zakopanego, wejście (błotnistą trasą) na Gubałówkę, przejście na Szymoszkową i niezapomniane widoki podczas zjazdu nowoczesną kolejką gondolową, kąpiel w basenach z wodą termalną w Szaflarach i wreszcie Dolina Kościeliska, a tam ekstremalne wejście do jaskiń i Wąwozu Kraków ( było strasznie, dużo emocji, ale widoki, które zobaczyliśmy po wejściu zrekompensowały nasz trud i niepokój). Pobyt był niezapomniany, młodzież naszego gimnazjum wspaniała i najlepsza pod słońcem, tylko te noce nie do końca przespane, dają się nam opiekunom jeszcze we znaki...

mgr B. Ciuk

mgr W. Warwas

Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć w galerii

 

WYCIECZKA DO ZAWOI

a_logoWszyscy, którzy jechali na wycieczkę do Zawoi, pewnie nie mogli doczekać się 13 września. Co prawda, szkoła dopiero co się zaczęła, ale kto nie lubi raz na jakiś czas odpocząć od obowiązków? O 9.00 wszyscy stawiliśmy się na zbiórce. P otwarciu autokaru szybko włożyliśmy nasze torby i zajęliśmy własne miejsca. Podróż jak każda inna. W godzinach obiadowych wreszcie dojechaliśmy na miejsce. Szybkie zakwaterowanie, rzucenie toreb na podłogę i zejście na obiad. Oprócz nas w ośrodku była również grupa z Kluczy. Stołówkę dzieliliśmy właśnie z nimi. Po obiedzie wróciliśmy do pokoi, ale tylko na chwilkę. Jakieś szybkie przebranie, kilka ważnych dla nas rzeczy do plecaków i pojechaliśmy do Rabki. Na miejscu ruszyliśmy do muzeum kolejnictwa. Tam mogliśmy zobaczyć m.in. najstarszą lokomotywę w Polsce, wejść do wagonów (ponieważ ściany w środku były wyłożone drewnem, zapewne ciekawa była temperatura w wagonie latem :D) i poczuć się jak XIX-wieczny pasażer. Po zwiedzeniu skansenu dojechaliśmy autokarem do centrum Rabki. Zrobiliśmy krótki (półtoragodzinny :D) spacer po uzdrowisku i wróciliśmy do autokaru. Po przyjeździe zjedliśmy kolację. Wszyscy, którzy chcieli, mogli później zejść na dyskotekę. Noc minęła „spokojnie" „Nie przyłapano żadnych nocnych wędrowców :D"

Na drugi dzień zaraz po śniadaniu pojechaliśmy autokarem pod czerwony szlak. I kiedy tylko na niego weszliśmy, rozpoczęła się długa i męcząca wędrówka na Babią Górę, a właściwie na Diablak, czyli najwyższy szczyt masywu Babiej Góry. Chociaż wszyscy byli zmęczeni, już po drodze okazało się, że było warto. Widoki były cudowne. Raz chmury były tak nisko, że wyglądały jak biały dym z wulkanu, za parę chwil widać było Jezioro Żywieckie. Po wejściu na szczyt czekało nas jeszcze zejście. O ile droga w górę była bardzo stroma i sucha, to droga w dół była mniej męcząca i błotnista. Zanim zeszliśmy na sam dół zatrzymaliśmy się w schronisku. Dzień minął nam bardzo szybko, ale wszyscy uczniowie byli zadowoleni z widoków z Babiej Góry.

Trzeci, nasz ostatni dzień, rozpoczął się od pakowania ostatnich rzeczy. Niestety, już po obiedzie wyjeżdżaliśmy do Suchej Beskidzkiej, później do Wadowic, a na końcu do domu. W Suchej Beskidzkiej mogliśmy zakupić pamiątki z wycieczki i zobaczyć Mały Wawel wybudowany przez ród Komorowskich. Pół godziny później byliśmy już w Wadowicach. Akurat wtedy dom papieża Jana Pawła II był remontowany i nie mogliśmy go zwiedzić. Widzieliśmy za to kościół parafialny, z którym Karol Wojtyła był silnie związany. Większość z nas spróbowała papieskich kremówek, inni zakupili je do domu. Po wyjeździe z Wadowic pojechaliśmy na obiad, po którym wyruszyliśmy w drogę do Fashion Haus'a, gdzie przeceny trwają wiecznie. Po zakupach dzieliło nas już tylko ok. 100km od domu. Wszyscy usatysfakcjonowani podjechaliśmy autokarem pod szkołę. To była naprawdę ciekawa i przyjemna wycieczka.

Magdalena Leśniczek

Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć w galerii.

 

III FESTIWAL NAUKI

 

13.01.2011r odbył się w naszej szkole III Festiwal Nauki pod hasłem „Człowiek maszyną prostą czy złożoną?". Z tej okazji odwiedziła nas pani mgr Magdalena Weber, nauczyciel dietetyki i zasad żywienia w Zespole Szkół Gastronomicznych w Częstochowie, która przedstawiła prezentację multimedialną i wykład na temat odżywiania się współczesnej młodzieży. Prelekcji towarzyszyło hasło: „Dlaczego odżywianie się nastolatków budzi niepokój dorosłych?"

Po prelekcji odbył się Gminny Konkurs z wiedzy o AIDS/HIV, w którym uczestniczyli uczniowie z gimnazjów w Aleksandrii, Hutkach i Konopiskach. W czasie sprawdzania prac zostały przedstawione prezentacje poszczególnych sekcji. „Aktywni" z biologii zaprezentowali pracę na temat „Człowiek maszyna". Z fizyki pokazano film z wykonywa-nymi przez uczniów doświadczeniami na temat procesów cieplnych zachodzących w przyrodzie i maszyn prostych. Sekcja informatyczna przygotowała test z matematyki z użyciem pilotów do tablicy interaktywnej. W tym czasie działała również kawiarenka internetowa prowadzona przez uczniów z sekcji informatycznej, gdzie goście i uczniowie mogli porozmawiać, bliżej się poznać oraz wymienić adresy mailowe.

Zwycięzcami konkursu wiedzy o AIDS/HIV zostali:

I miejsce- Damian Kozieł uczeń z Aleksandrii,

II miejsce- Płysa Aleksandra uczennica z Aleksandrii,

Katarzyna Marchewka uczennica z Konopisk,

III miejsce- Marcin Ciuk uczeń z Aleksandrii,

Mateusz Maruszczyk uczeń z Aleksandrii.

Wyróżnienia – Magdalena Filipczyk uczennica z Hutek,

Gabriela Bissinger uczennica z Aleksandrii,

Andżelika Pietrzak uczennica z Konopisk.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Po ogłoszeniu wyników wszyscy udali na poczęstunek, który był słodkim akcentem kończącym III Festiwal Nauki w naszej szkole.

Magdalena Leśniczek

GALERIA


WYCIECZKA DO KRAKOWA

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „ Aktywny w szkole, aktywny w życiu". Dzięki niemu my, uczniowie mieliśmy możliwość wyjazdu na trzy-dniową wycieczkę do Krakowa. Wyjechaliśmy spod szkoły 8 maja i tego samego dnia pojechaliśmy do Muzeum Inżynierii Miejskiej, następnie pojechaliśmy do Ogrodu Doświadczeń Lema. Po całym dniu, pełnym wrażeń pojechaliśmy zakwaterować się w hotelu w Wieliczce.

Kolejny dzień był pełen wyzwań. W planie mieliśmy zwiedzanie muzeum w podziemiach krakowskiego rynku, wzgórze wawelskie, wszyscy mieliśmy możliwość zrobienia sobie zdjęcia pod pomnikiem smoka wawelskiego. Jedną z atrakcji był spacer nad Wisłą. Dużo radości sprawił nam czas wolny na rynku krakowskim, podczas którego odpoczywaliśmy w kawiarniach pijąc zimne napoje. Po powrocie do hotelu mogliśmy się zrelaksować w pobliskim basenie. W ostatnim dniu zwiedziliśmy Kazimierz, synagogi żydowskie oraz cmentarz żydowski.

Czas spędzony w Krakowie był niezwykły. Wszystkie zabytki zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Miejmy nadzieję, że takich wycieczek będzie więcej.

Monika Zielińska kl. III b

 

GALERIA

 

IV FESTIWAL NAUKI

Temat przewodni festiwalu nauki:

„Od techniki do elektryczności".

1. Przygotowano wystawę eksponatów sprzętu technicznego,

2. Uczniowie sekcji fizycznej

-  przygotowali plakaty przedstawiające zjawisko burzy i omówili to zjawisko,

-  prowadzili pokazy doświadczeń z elektrostatyki,

-  zapoznali uczestników festiwalu z historią powstawania piorunochronu oraz z rolą instalacji odgromowej,

-  przygotowali i omówili budowę kserokopiarki,

-  przeprowadzono konkurs wśród uczestników

-  rebus tematyczny

3. Uczniowie sekcji informatycznej przedstawili prezentację multimedialną z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, dotyczącej historii różnych wynalazków technicznych,

4. Sekcja przedsiębiorczości przeprowadziła quiz pod hasłem „Czy jesteś przedsiębiorczy?".

Na festiwal nauki zaproszono uczniów klas VI szkół podstawowych z całej gminy wraz z nauczycielami. Obecni byli również wszyscy nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum.

 

GALERIA