Erasmus+

erasmus-logo

 logosbeneficaireserasmusleftfunded

 

 

 

 

 

 

 „Take a Chance – Skorzystaj z szansy”

logo bt

 

blog1

twinspace

 

 

WIZYTA W KONOPISKACH - ERASMUS +

W dniach 25-29.10.2017r. Szkoła Podstawowa w Konopiskach gościła uczniów i nauczycieli ze szkół w Portugalii i Grecji.
Celem spotkania była realizacja zadań związanych z projektem pt. "Take a chance".
Tematem przewodnim organizowanych warsztatów była praca nad jedną z najważniejszych kompetencji kluczowych w procesie edukacji czyli czytanie ze zrozumieniem.
Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w serii różnych warsztatów, pracując w grupach międzynarodowych.

Czytaj więcej: WIZYTA W KONOPISKACH - ERASMUS +

ERASMUS + MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE – GRECJA

W dniach 06-08 września 2017 r. odbyło się spotkanie koordynatorów projektu
„Take a chance" z Polski i Portugalii a gospodarzami byli nauczyciele z greckiej szkoły w Kavali.
Głównym celem spotkania było podsumowanie I semestru realizacji projektu, omówienie wyników kontroli przeprowadzonej przez Narodową Agencję w Warszawie oraz szczegółowe zaplanowanie II semestru. Dyskutowaliśmy nad sposobami ewaluacji, monitorowania i upowszechniania projektu.
Byliśmy zachwyceni położeniem szkoły - z okien budynku rozpościerał się cudowny widok na Morze Egejskie.
W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy Kavalę - urzekł nas przepiękny nadmorski krajobraz miasta. Zobaczyliśmy także antyczne ruiny miasta Fillipi następnie Krinides -znane z kąpieli błotnych oraz przepiękne ruiny zamku z zachwycającym widokiem na całe miasto i port w Kavali.
Przyjemna i przyjazna atmosfera sprzyjała ciekawym rozmowom i dyskusjom oraz pomysłom na temat działań i rozwoju w naszym projekcie.

Czytaj więcej: ERASMUS + MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE – GRECJA

ERASMUS+ SPOTKANIE UCZNIÓW W PORTUGALII

W dniach 23-27.06.2017 ośmioosobowa grupa uczniów wraz z opiekunami Zespołu Szkół im H. Sienkiewicza w Konopiskach brała udział w wymianie międzynarodowej
w Portugalii w ramach programu Erasmus + „Take a chance".
Dwa pierwsze dni nasi uczniowie spędzili w Porto wraz z grupą z Grecji i Portugalii.
Oprócz obowiązkowych zajęć wynikających z realizacji projektu gospodarze zadbali o to, byśmy mieli okazję poznać najciekawsze zakątki cudownego miasta.
Największą niespodzianką było uczestnictwo w obchodach Św Jana, podczas których uczniowie wzięli udział w paradzie, w pokazie sztucznych ogni nad rzeką Duoro oraz zabawach ulicznych. Każdy uczestnik tego świeta- niezależnie od wieku, miał niezbędny eksponat- mały plastikowy młoteczek, którym „uderzał" przechodniów w głowę, życząc wszystkiego najlepszego. Było to niezwykłe przeżycie.

Czytaj więcej: ERASMUS+ SPOTKANIE UCZNIÓW W PORTUGALII

SPOTKANIA KULTUROWE O PORTUGALII.

Dnia 06.06.2017r uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ przygotowali spotkanie dla wszystkich klas gimnazjum oraz nauczycieli. Odbyło się ono w hali sportowej w trakcie godziny wychowawczej.
Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy, trzy i dwuosobowe. Każda z nich miała za zadanie pokazać widzom życie w Portugalii. Wspomnieli o tradycjach i kulturze, przysmakach i społeczeństwie. Przedstawili wiele ciekawostek na temat kraju, o których większość osób nie miała pojęcia. Całą pracę wykonali w porozumieniu z uczniami z Portugalii, którzy również biorą udział w projekcie. Dzięki stronom internetowym wszyscy mogli łatwo nawiązać kontakt i dowiedzieć się dużo na temat historii kraju. Portugalscy koledzy okazali się bardzo pomocni. Każda grupa wykonała swoją prezentację multimedialną, która została wyświetlona i skomentowana w hali. Widzowie na pewno dowiedzieli się bardzo dużo na temat kraju, który niedługo odwiedzą uczniowie naszej szkoły

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW DLA UCZNIÓW - POŚWIĘCONYCH TEMATYCE MOTYWACJI UCZNIA DO NAUKI.

Uczniowie Zespołu Szkół w Konopiskach – gimnazjum wzięli udział w warsztatach na temat motywacji do nauki. Grupa stanowiła skład mieszany od pierwszej do trzeciej klasy gimnazjalnej. Zajęcia miały charakter warsztatowy i odbyły się w dwóch cyklach. Pierwszy poświęcony był teoretycznym podstawom motywacji do pracy i nauki. Uczniowie zapoznali się z motywami działania człowieka w różnych sytuacjach życiowych. Przyswoili skomplikowane tajniki ludzkiej psychiki oraz motywacji ludzkich wyborów i działania. Uczniowie podawali przykłady motywacji zewnętrznej i wewnętrznej młodego człowieka. Tematem debaty uczniowskiej stały się wartości w życiu człowieka.
Prawidłowe wzorce i relacje rodzinne zdaniem uczniów to najlepsza zachęta i motywacja do nauki. Młodzież podczas warsztatów uczestniczyła w diagnozowaniu stylów uczenia się . Uczniowie mogli poznać typ swojego temperamentu, który znacząco wpływa na chęć do podejmowania wysiłku. Warsztaty pomogły określić uczniom jaki typ osobowości nauczyciela jest dla niego inspiracją do nauki. Wyniki pokazały, że sprawiedliwy ale wymagający nauczyciel, wykorzystujący warsztat pracy w postaci licznych pomocy dydaktycznych jest prawdziwą inspiracją dla większości uczniów. Okazuje się, że nawet w czasach, kiedy cierpimy na deficyt autorytetów, nauczyciel nadal może być wzorcem dla młodego człowieka. Dyskusja na temat autorytetu nauczyciela, pokazała jak ważnym przewodnikiem dla ucznia jest jego mentor. Uczniowie w swych pracach podkreślali, że głównym demotywatorem do nauki jest brak stabilizacji na polskim rynku pracy. Niepewność znalezienia dobrego zatrudnienia, zapewniającego w przyszłości godne życie, powoduje, że często młodzi ludzie nie widzą sensu do podejmowania wysiłku uczenia się. Uczniowie zauważyli ,że większy wysiłek w obszarze przyswajania wiedzy wkładają w przedmioty ścisłe i naukę języków obcych. Przedmioty techniczne z rozszerzoną matematyką, nowoczesne technologie , uzupełnione biegłą znajomością języka obcego otwierają możliwości człowieka na europejskim i światowym rynku pracy. Wsparcie ze strony nauczyciela, a także środowiska rodzinnego stanowią dla młodzieży główny napęd do angażowania się w działanie.

Czytaj więcej: PODSUMOWANIE WARSZTATÓW DLA UCZNIÓW - POŚWIĘCONYCH TEMATYCE MOTYWACJI UCZNIA DO NAUKI.