„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

Literatura wywiera ogromny wpływ emocjonalny na rozwój dziecka. Pozwala mu lepiej zrozumieć innych ludzi, wprowadza w świat fantazji, kształtuje codzienne nawyki, ale co najistotniejsze to wyrabianie wrażliwości emocjonalnej. Jest ona bezcenna w kontaktach z innymi osobami i sprawia, że dzieci, a w przyszłości dorośli stają się wspaniałymi ludźmi otwartymi na świat i pełnymi empatii. Nie sposób przecenić roli czytania. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana literatura potrafi bawić, uczyć i wychowywać. Mądre historie, fantastyczne opowieści czy zabawne wierszyki są niezastąpionym sposobem, aby dzieci nauczyły się ważnych, ale często trudnych do wyjaśnienia dla nas dorosłych – prawd życiowych, zasad etycznych i norm moralnych.


Właśnie takie rozwiązanie postanowiliśmy zastosować w naszej szkole. W ramach projektu „Dzień Dobrego Słowa" zorganizowaliśmy akcję czytelniczą pod hasłem „Poczytaj mi przyjacielu", podczas której uczniowie klas starszych spotykali się z najmłodszymi kolegami i koleżankami, aby przeczytać im zabawne wierszyki z morałem. Dobór literatury nie był przypadkowy. Przekonały nas słowa samej autorki Małgorzaty Strzałkowskiej, które doskonale oddają ducha i charakter książki „Rady nie od parady" i pokazują, dlaczego postanowiliśmy naszych uczniów zapoznać z tą wyjątkową pozycją i które na dowód przytaczamy: „Tę książeczkę i zawarte w niej morały
napisałam z myślą o Was - dużych oraz małych.
Życie czasem tak się gmatwa, tak się plącze, tak kotłuje,
że nie wiemy już, co począć, bo pomysłów nam brakuje.
I szukamy rozwiązania – mimo to nie widzieć czemu,
Choć jest ono często proste, trudno na to wpaść samemu.
I dlatego Czytelnikom małym, średnim, dużym
Polecamy tę książeczkę – niech Wam dobrą radą służy!
Życia też się trzeba uczyć, a więc uczmy się kochani,
By nam wszystkim było lepiej i by milej było z nami."
Warto dodać, że nasza akcja miała nie tylko na celu propagowanie czytania, ale również pozwoliła w bardzo ciekawy i wesoły sposób zwrócić uwagę dzieci na ważne i wartościowe rzeczy, szczególnie w relacjach z rówieśnikami na co dzień. Lektura wierszyków była doskonałą okazją, by pokazać, jak ważna jest współpraca w grupie, asertywna postawa, mówienie prawdy czy panowanie nad własną złością. Wszystkiemu towarzyszyła aktywność plastyczna. Uczniowie malowali specjalnie przygotowane kolorowanki, które przedstawiały scenki nawiązujące do poruszanych tematów.
Po raz kolejny mogliśmy się przekonać o niezwykłej sile książki. „Rady nie od parady" pokazały, że „uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje", a czytając można się uczyć i bawić.

L. Stefaniak, M. Mituła-Borek