„Mamy tylko jedna Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego, ludzkiego
działania, zależy od każdego z nas"

                                     Florian Plit

W roku szkolnym 2018/2019 nauczycielki przedmiotów przyrodniczych: mgr Ewa Zaporowska, mgr Wioletta Warwas, mgr Joanna Dali Maryoush, mgr Joanna Kowalska i mgr Martyna Ciura napisały projekt edukacyjny „Zakręceni na eko". Zakładał on realizację zagadnień ekologicznych dotyczących:
- ochrony powietrza – „Zwykle, niezwykłe powietrze",
- ochrony wody – „Kto wody nie szanuje, ten z mądrości ma dwóje",
- ochrony gleby – „Jaka gleba taki las",
- odpadów – „Jak radzimy sobie z odpadami w naszej miejscowości",


-profilaktyki prozdrowotnej – „Żyj zdrowo i kolorowo". Głównym celem projektu jest rozbudzanie świadomości ekologicznej i rozwijanie aktywnych postaw wobec przyrody i jej ochrony, a także propagowanie odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska oraz kształtowanie nawyków kultury ekologicznej w środowisku lokalnym. Projekt opiewający na kwotę 35 000,00 zł zyskał akceptację komisji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki czemu pozyskaliśmy środki w wysokości 28 000,00 zł na utworzenie „Zielonej pracowni"- miejsca przyjaznego uczniom, gdzie zdobywanie wiedzy kojarzyć się miało nie tylko z nauką szkolną, ale też z zabawą polegającą na badaniu, odkrywaniu i samodzielnym poznawaniu świata. Pozostała kwota na realizację projektu została zabezpieczona przez Gminę Konopiska.
Uroczyste otwarcie pracowni odbyło się 14 października 2019 r. w Szkole Podstawowej w Konopiskach. Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie byli: Dyrektor Delegatury w Częstochowie Alicja Janowska, przedstawicielki Śląskiego Kuratorium Oświaty Sylwia Ratka, Anita Imiołek, zastępca wójta gminy Konopiska Iwona Lisek, przewodniczący Rady Gminy Konopiska Edward Bałdyga, radni Barbara Jabłońska, Robert Kołodziejczyk, ksiądz Sławomir Kaczmarek, sołtys gminy Konopiska Wojciech Bator oraz przewodnicząca Rady Rodziców Sylwia Sikorska. Po części oficjalnej, w której pani dyrektor mgr Ilona Ujma podziękowała wszystkim, dzięki którym projekt zakończył się sukcesem, nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi do nowej pracowni. Kilkumiesięczny wysiłek opłacił się, bowiem przed oczami zebranych ukazała się sala na miarę XXI wieku. Wszyscy goście mieli okazję zobaczyć przyjazne dla uczniów oraz nowocześnie urządzone miejsce do nauki przedmiotów przyrodniczych. Ozdobą pracowni niewątpliwie jest przepiękny mural wykonany przez pana mgr. Cezarego Trzepizura. Po poświęceniu sali przez księdza Sławomira Kaczmarka odbyła się część artystyczna „Okaż kulturę i chroń naturę" przygotowana przez uczniów klas VI-VIII. Mamy nadzieję, że nowa pracownia będzie służyć przez lata uczniom w zdobywaniu wiedzy ekologicznej, a nauczycielom ułatwi i uatrakcyjni pracę.

G. Pasek