Aktualności Szkoły Podstawowej w Konopiskach

WYJAZD DO STACJI HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNEJ

imgwW dniu 24.09.2019 uczniowie z klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Konopiskach, w ramach zajęć dodatkowych z geografii, odwiedzili Stację Hydrologiczno-Meteorologiczną w Częstochowie.
Stacja ta jest jedną z 63 tego typu obiektów, wchodzących w skład sieci stacji badawczych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Głównym zadaniem IMGW jest zapewnienie meteorologicznej osłony Polski.W ramach działań ustawowych Instytut prowadzi systematyczne pomiary i obserwacje hydrologiczne oraz meteorologiczne, a także wykonuje, opracowuje i przekazuje prognozy meteorologiczne i ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami zachodzącymi w atmosferze.

Młodzież z naszej szkoły, dzięki uprzejmości badaczy ze stacji w Częstochowie, mogła przyjrzeć się bliżej ich pracy. Uczniowie poznali przyrządy służące do pomiarów i obserwacji meteorologicznych oraz zasady obowiązujące podczas wykonywania pomiarów. Uzyskaną wiedzę zamierzają wykorzystać w praktyce, mierząc wybrane składnikiklimatu, m.in. temperaturę, wilgotność, opady, ciśnienie, kierunek i prędkość wiatru.
Zapraszamy również do odwiedzania strony internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.imgw.pl, na której znajdziemy m.in. szczegółowe prognozy pogody, alerty meteorologiczne i hydrologiczne, a także aktualne ostrzeżenia przed smogiem.

Joanna Latoszek