Aktualności Szkoły Podstawowej w Konopiskach

PIKNIK NAUKOWY W WARSZAWIE

Dnia 11 maja br. uczniowie klas III gimnazjum, VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz klasy VII Szkoły Podstawowej w Rększowicach wraz z opiekunami: panią mgr Renatą Ułamek, panią mgr Izabelą Stanisz i panią mgr Joanną Kowalską, wyruszyły na wycieczkę do Warszawy, aby uczestniczyć w odbywającym się tam pikniku naukowym.
Spacerując wokół stadionu można było zapoznać się z mechatroniką i medycyną. Maszyny ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i pozwalają na sprawniejsze i szybsze wykonywanie niektórych czynności. Tegoroczna edycja imprezy pozwoliła nam zgłębić temat mechatroniki i robotyki również w medycynie.Osoby biorące udział w tym wydarzeniu mogły dowiedzieć się m.in.: jak zbudowana jest cząsteczka DNA, zapoznać się z kulturą Azji i państw europejskich, przeprowadzić własnoręcznie przeszczep nerki na pluszowych misiach czy wziąć udział w symulacji operacji mózgu, uczniowie mieli okazję na własne oczy zobaczyć nowoczesny rozrusznik serca i dowiedzieć się w jaki sposób pracuje. Nauka poprzez zabawę to fantastyczna forma zdobywania wiedzy i rozbudzania swoich zainteresowań z różnorodnych dziedzin.


"Bez prymitywnych dźwigni, klinów i kołowrotów — maszyn prostych, uczymy się o nich na lekcjach fizyki, nie powstały by nie tylko wiszące ogrody Semiramidy czy egipski Sfinks, ale i absurdalne w swym przepychu i wielkości wieże w dzisiejszych zasobnych w ropę emiratach. Z biegiem czasu uczyliśmy się budować coraz lepsze narzędzia, które powoli stawały się, zastępującymi coraz większą część naszego wysiłku, maszynami. Nie zawsze to się nam udawało. Cesarstwo Rzymskie nie dawało sobie rady z wykorzystaniem siły wody. Armia Pompejusza zniszczyła młyny wodne Mitrydatesa, bo nie rozumiała ich działania, ale już w, podobno mrocznym, średniowieczu młyny nad Loarą, nad Sekwaną i w wielu innych miejscach pozwalały uwolnić ludzi od ciężkiej pracy przy żarnach. Nie odbywało się to bez obaw. Historia zna zjawiska narastającego strachu przed maszynami, np. ruch luddystów na początku XIX wieku w Anglii." – mówi prof. Łukasz A. Turski o Pikniku Naukowym.
Z pewnością każdy znalazł coś dla siebie i spędził miło czas w atmosferze nauki. Każde nowe doświadczenie pomaga nam lepiej odnaleźć się w życiu.

Aleksandra Glondalska