Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W wyprawie uczestniczyło 42 uczniów i 3 opiekunów: p. Joanna Kowalska, p. Magdalena Kędziora, p. Mariola Mituła - Borek oraz pani przewodnik. Podczas podróży mogliśmy podziwiać piękne widoki zza szyb autokaru i słuchać ciekawych opowieści. Podróż minęła nadzwyczaj szybko, przyjemnie i miło.
Pierwszym punktem na mapie naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik . To, co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce oraz technice. Po kilku godzinach pełnych wrażeń wyruszyliśmy zwiedzać Stare Miasto.

Tam podziwialiśmy Zamek Królewski oraz widniejącą obok ogromną kolumnę Zygmunta III Wazy – najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy. Ulica Świętojańska zawsze będzie nam się kojarzyć i przypominać świątynię o ogromnym znaczeniu, tak dla historii Warszawy, jak i całej Polski. To Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela – miejsce, w którym na przestrzeni wieków odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, gdzie zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja i gdzie obecnie spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości, m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Prymas Stefan Wyszyński.
Na Starym Mieście podziwialiśmy również pomnik Syrenki Warszawskiej oraz pomnik Małego Powstańca, który stanowi hołd dla wszystkich małych żołnierzy powstania warszawskiego. Ogromne wrażenie zrobił na nas Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. To bardzo popularne miejsce odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów. Jego scenerię wykorzystują organizatorzy koncertów i happeningów, kina letniego i gier miejskich. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15000 m2), gdzie główną atrakcję stanowią staw, fontanna oraz granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego z cyklu Szkic sytuacyjny nawiązujący do motywów kosmologicznych. Z dachu zwiedzający mogą podziwiać panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin. Podziwiając te zakątki, udaliśmy na zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Kolejne punkty programu wywarły na naszych uczniach niezatarte wrażenie. Pierwszy - Teatr Muzyczny „Roma" i udział w musicalu „Piloci", który został zrealizowany według światowych standardów i zgodnie wymogami broadwayowskich konwencji, dlatego jest prawdziwą ucztą dla ducha. Drugi - Muzeum Powstania Warszawskiego - gdzie uczestniczyliśmy w przepięknej lekcji historii i patriotyzmu. To wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć Warszawę i upamiętnia wydarzenie, które zmieniło oblicze stolicy – powstanie warszawskie 1944 roku.
Wróciliśmy ze stolicy pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę. Wycieczka do Warszawy to naprawdę niesamowite przeżycie. Jest tam tyle ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Polecamy wszystkim odwiedzenie Warszawy. Gwarantujemy, pozostaną niezapomniane wrażenia.

Mariola Mituła-Borek