Aktualności Zespołu Szkół w Konopiskach

NARODOWE CZYTANIE

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie od 2012 roku.
Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w tym przedsięwzięciu zorganizowanym przez nauczycieli bibliotekarzy. Dnia 28 września uczniowie z klas VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum wraz Dyrekcją i nauczycielami języka polskiego zgromadzili się w szkolnej izbie regionalnej, aby odczytać najbardziej znane fragmenty dramatu Stanisław Wyspiańskiego „Wesele". Zebrane w izbie ludowe zbiory i eksponaty doskonale oddały klimat wesela z bronowickiej wsi. Szczególnego kolorytu spotkaniu nadały dzieci z klasy II szkoły podstawowej ubrane w krakowskie stroje. Ilustracją muzyczną do czytanych fragmentów były piosenki Marka Grechuty i Magdy Umer („Wesele") oraz Czesława Niemena („Miałeś chamie...").

Wsłuchując się w tekst Wyspiańskiego, zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak bardzo ponadczasowy i aktualny jest dramat „Wesele".

Maria Szymanek
Mariola Mituła - Borek