Aktualności Zespołu Szkół w Konopiskach

ERASMUS+ SPOTKANIE UCZNIÓW W PORTUGALII

W dniach 23-27.06.2017 ośmioosobowa grupa uczniów wraz z opiekunami Zespołu Szkół im H. Sienkiewicza w Konopiskach brała udział w wymianie międzynarodowej
w Portugalii w ramach programu Erasmus + „Take a chance".
Dwa pierwsze dni nasi uczniowie spędzili w Porto wraz z grupą z Grecji i Portugalii.
Oprócz obowiązkowych zajęć wynikających z realizacji projektu gospodarze zadbali o to, byśmy mieli okazję poznać najciekawsze zakątki cudownego miasta.
Największą niespodzianką było uczestnictwo w obchodach Św Jana, podczas których uczniowie wzięli udział w paradzie, w pokazie sztucznych ogni nad rzeką Duoro oraz zabawach ulicznych. Każdy uczestnik tego świeta- niezależnie od wieku, miał niezbędny eksponat- mały plastikowy młoteczek, którym „uderzał" przechodniów w głowę, życząc wszystkiego najlepszego. Było to niezwykłe przeżycie.


Kolejne 3 dni spędziliśmy w miejscowości Resende, w której znajduje się szkoła uczestnicząca w naszym projekcie.
Poznaliśmy szkołę, poznaliśmy innych uczniów i nauczycieli. Wzięliśmy udział
w warsztatach pracując w grupach międzynarodowych tworząc plakaty i scenariusz przedstawienia na temat motywacji do nauki.
Bardzo miłym akcentem naszego pobytu było zaproszenie naszych uczniów do rodzin portugalskich na kolację.
Zwiedziliśmy również region miejscowości Resende.
Spędziliśmy wspaniałe 5 dni, gospodarze przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie. Nasz pobyt został doskonale przygotowany pod każdym względem. Mamy nadzieję, że w październiku, podczas spotkania uczniów z Grecji i Portugalii w Konopiskach nasi goście będą równie zadowoleni jak my.

Katarzyna Ankowska, Agnieszka Klecha

Krótkie relacje uczniów:
Podczas wycieczki która w 100% spełniła moje oczekiwania poznałem wiele świetnych osób. Poćwiczyłem również angielski oraz świetnie się bawiłem. Wyjazd ten na długo zostanie w mojej pamięci.
Cyprian Danecki
Wyjazd bardzo mi się podobał. Spotkałem wiele miłych osób i miałem przyjemność poznać trochę portugalskiej kultury. Cieszę się, że miałem okazje podszkolić się w języku angielskim i zwiedzić przeróżne zabytki Porto.
Bartosz Pijet
6 dni spędzonych w Portugalii pozostanie na długo w mojej pamięci. Poznałam tam rówieśniczki z Grecji i Portugalii. Mam nadzieję, że zawarte przyjaźnie przetrwają, pomimo dzielącej nas odległości. W codziennych relacjach sprawdziłam swoją znajomość języka angielskiego. Dużym przeżyciem był udział w rodzinnej kolacji, podczas której poznałam najbliższych mojej portugalskiej przyjaciółki Marty. Spośród wielu miejsc, które odwiedziliśmy, najbardziej podobało mi się Poro, a szczególnie obchody dnia patrona miasta – św. Jana. Zewsząd otaczali nas radośni, śpiewający i uśmiechnięci ludzie, życzący sobie nawzajem szczęścia. Życzeniom towarzyszyło tradycyjne uderzanie w głowę współuczestników zabawy gumowymi młotkami lub kwiatem czosnku. Pozostaje mieć nadzieję, że życzenia się spełnią.
Natalia Celt
Moim zdaniem wyjazd do Portugalii w czerwcu tego roku był niesamowity! Poznałem kilku
nowych przyjaciół, dzięki którym rozwinąłem moje zdolności posługiwania się językiem
angielskim.
Maciej Świącik
Wyjazd okazał się znakomity, jedynym mankamentem wyjazdu może być fakt iż na przygotowania drama performance/plakatów motywacyjnych, mieliśmy dosyć mało czasu. Wszystko to jednakże wynagradza fakt iż poznani przeze mnie i moich kolegów Portugalczycy są niesamowitymi ludźmi. Dzięki tej o to wymianie zyskaliśmy nowe, unikatowe znajomości i według własnych odczuć - dosyć podszkoliliśmy nasze umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Wyjazd ten wspominam znakomicie i jestem za dalszym kontynuowaniem tworzenia takich projektów.
Jan Wypchlak
Wyjazd do Portugalii bardzo mi się podobał. Poznałam wiele ciekawych osób, z którymi na pewno zostanę w kontakcie. Zwiedziliśmy mnóstwo miejsc wartych obejrzenia, dowiedzieliśmy się wiele o historii tego kraju. Mieliśmy okazje poznać święto Św. Jana, jedno z ważniejszych w Portugalii. Dzięki zajęciom w szkole rozwinęłam swój język, uważam, że były one bardzo przydatne i wszyscy się nieco nauczyli a przy okazji świetnie sie przy tym bawili. Na pewno nie zapomnę tego tygodnia.
Victoria Kozik
Udział w projekcie ERASMUS+ i wyjazd do Portugalii to najlepsza rzecz jaka spotkała mnie w życiu. Dzięki wymianie zawiązały się nowe przyjaźnie z rówieśnikami z Grecji oraz z gospodarzami z Portugalii. Porozumiewaliśmy się w języku angielskim, dzięki czemu mam większą swobodę w komunikowaniu się z obcokrajowcami. Portugalia to kraj bardzo ciekawy, z pięknymi krajobrazami, bogatą historią oraz tradycjami. Cieszę się, że mogłem go zobaczyć i jestem przekonany, że kiedyś tam wrócę.
Jakub Morawiec
Wyjazd do Portugali mogę zaliczyć do bardzo udanych. Mieliśmy ogromną szanse rozwijania umiejętności z języka angielskiego jak i nawet z aktorstwa. Udało nam sie zobaczyć wiele ciekawych i zarazem pięknych miejsc. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, o których zawsze będziemy pamiętać.
Kinga Kołodziejczyk

GALERIA