ksiazki-i-praw-autorskich„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach." (Cycero)

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.
W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.
Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.


Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Zespół Szkół w Konopiskach również przyłączył się do obchodów tego ważnego dla wszystkich czytelników święta. W szkole pojawiły się okolicznościowe gazetki oraz został zaproszony na spotkanie z uczniami pan Rafał Bryła- historyk, autor książki „Zamek Sielecki w Sosnowcu. Historia prawdziwa". Podczas wykładu „Jak napisać książkę- dywagacje autora" połączonego z prezentacją, przygotowana specjalnie dla uczniów klas IV-VI ,w sposób bardzo szczegółowy przedstawił nam proces tworzenia książki. Od pomysłu jej napisania do momentu  wydania i promocji. Uczniowie dowiedzieli się, że książka powstała w oparciu o zbiory m.in. Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Państwowego w Katowicach i Kielcach czy Archiwum Narodowego w Krakowie. Do jej napisania wykorzystano także dokumentację z prac badawczych i konserwatorskich, które miały miejsce w zamku. W publikacji pojawiają się także widokówki i zdjęcia związane z Zamkiem Sieleckim i jego okolicą. Jeden egzemplarz książki z autografem autora powędrował do naszej szkolnej biblioteki. Na zakończenie pan Rafał zachęcał wszystkich do pisania, gdyż jak sam stwierdził:
„ W czasie, kiedy można iść do archiwum i niemal wszystko sfotografować czy znaleźć wiele rzeczy w bibliotekach cyfrowych, szukanie jest frajdą i ciekawą przygodą, bo ciągle znajduje się coś nowego".

Grażyna Pasek, Mariola Mituła- Borek