rak25 października 2013 r. do Zespołu Szkół w Konopiskach została zaproszona Pani doktor Anna Pogorzelska na spotkanie z rodzicami dziewczynek urodzonych w 2003 r., które zostaną objęte przygotowanym przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie Programem Profilaktycznym – Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), wywołującego raka szyjki macicy u kobiet. Realizacja programu przewidywana jest w okresie od kwietnia do grudnia 2014 r. Pani doktor Anna Pogorzelska przekazała rodzicom informacje dotyczące nowotworu szyjki macicy, który atakuje cicho i powoli, a przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Często kobiety zbyt późno zjawiają się u lekarza i dlatego choroba ta zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę i blisko dwa tysiące Polek umiera. Co roku kilka tysięcy rodzin przeżywa dramat, którego można było uniknąć. Wystarczyłoby, aby kobiety regularnie chodziły do ginekologa i przechodziły badania cytologiczne. Od 2006 roku kobiety mają jeszcze jedną możliwość, aby uchronić się przed tym nowotworem. Mogą zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za rozwój tej choroby. Najlepsze efekty profilaktyczne przynosi szczepienie dziewcząt od 11 do 18 roku życia zanim ich organizm zetknie się z wirusem HPV, a więc przed rozpoczęciem życia seksualnego.

Jeżeli zatem możemy uchronić nasze córki przed tą straszną chorobą, zaszczepmy je!

Wójt Gminy Konopiska Jerzy Socha oraz nauczyciele i rodzice dzieci ze szkół z terenu naszej gminy serdecznie dziękują Pani doktor Annie Pogorzelskiej za poświęcony czas i wygłoszoną prelekcję.

mgr Anna Trzepizur

25 października 2013 r. do Zespołu Szkół w Konopiskach została zaproszona Pani doktor Anna Pogorzelska na spotkanie z rodzicami dziewczynek urodzonych w 2003 r. które zostaną objęte przygotowanym przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie Programem Profilaktycznym – Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), wywołującego raka szyjki macicy u kobiet. Realizacja programu przewidywana jest w okresie od kwietnia do grudnia 2014 r. Pani doktor Anna Pogorzelska przekazała rodzicom informacje dotyczące nowotworu szyjki macicy, który atakuje cicho i powoli, a przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza. I dlatego choroba ta zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę. Każdego roku blisko dwa tysiące Polek umiera. Każdego roku kilka tysięcy rodzin przeżywa dramat, które można było uniknąć. Wystarczyłoby, aby kobiety regularnie chodziły do ginekologa i przechodziły badania cytologiczne. Od 2006 roku kobiety mają jeszcze jedną możliwość, aby uchronić się przed tym nowotworem. Mogą zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za rozwój tej choroby. Najlepsze efekty profilaktyczne przynosi szczepienie dziewcząt od 11 do 18 roku życia, zanim ich organizm zetknie się z wirusem HPV, a więc przed rozpoczęciem życia seksualnego.
Jeżeli zatem możemy uchronić nasze córki przed tą straszną chorobą zaszczepmy je!