muzyka-ARTICLE MAIN-32265

Korzystając z zaproszenia Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach, 14 uczniów naszego gimnazjum wraz z koleżankami i kolegami z gimnazjów w Aleksandrii oraz Hutkach wzięło udział w poranku edukacyjnym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Był to pierwszy w tym roku szkolnym koncert z cyklu „Między sacrum a profanum". W programie koncertu znalazły się utwory, w których wzniosłość i świętość miesza się z doczesnością i przyziemnością:


• „Stabat Mater" (fragment) – komp. Giovanni Pierluigi da Palestrina,
• „Przebudzenie Jakuba" – komp. Krzysztof Penderecki,
• „IV Symfonia Tansman epizody" op.85 (fragment) – komp. Henryk Mikołaj Górecki,
• „Symfonia fantastyczna" op.14, cz.V „Sabat czarownic" – komp. Hector Berlioz,
• „Święto wiosny"- obrazy z życia dawnej Rusi (fragmenty) –komp. Igor Strawiński.
Czym jest sacrum, a czym profanum? – na to pytanie bardzo obrazowo odpowiedział w języku angielskim dyrektor artystyczny i dyrygent NOSPR Alexander Liebreich: „ Zawsze myślałem, że sport należy do kategorii profanum, ale kiedy zobaczyłem, jak jeden piłkarz strzela 5 goli w ciągu 9 minut, zrozumiałem , że sport bywa czasami sacrum."
Piękny koncert, wspaniali edukatorzy, ale i miejsce koncertu nietuzinkowe. Uczestnicy pierwszego poranku edukacyjnego mieli okazję przyjrzeć się z bliska nowemu budynkowi NOSPR, który oddano do użytku w ubiegłym roku. Autorem projektu jest Tomasz Konior, o którym mówi się, że „jest architektem, który dotknął muzyki". A jak wygląda siedziba NOSPR w środku? Najtrafniej opisał to Joseph Rykwert w eseju pt. „Muzyka i architektura": „ Wnętrze [Wielkiej Sali Koncertowej] jest precyzyjnie ukształtowanym drewnianym naczyniem. Zakrzywione i pochyłe powierzchnie balkonów grają ze sobą w grę wypukłości i wklęsłości, jak gdyby tworzyły wnętrze instrumentu smyczkowego." Należy dodać, że akustykę Wielkiej Sali Koncertowej zaprojektował wybitny japoński akustyk Yasuhisa Toyota.
Zachwyceni muzyką, architekturą i spotkaniem (pośrednio i bezpośrednio) z wielkimi artystami pragniemy uczestniczyć w pozostałych porankach edukacyjnych NOSPR.

mgr Anna Banaśkiewicz