ncJuż po raz czwarty w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie wybitnych dzieł literatury polskiej. W tym roku była to „Lalka" B. Prusa. Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. W 2013r. były dzieła A. Fredry, w 2014 „Trylogia" H. Sienkiewicza.
„Lalka" B. Prusa to powieść realistyczna, ukazująca życie w Warszawie pod koniec XIX w. opisując miasto, B. Prus zwraca uwagę na ówczesne realia i szczegóły. Pojawiają się Łazienki, Krakowskie przedmieście czy powidle. Autor opisuje również przedmioty codziennego użytku, wystrój wnętrz, stroje, potrawy. Przede wszystkim zaś B. Prus stawia w powieści ważne ponadczasowe pytania dotyczące miłości, ludzkiej egzystencji oraz życia społeczno-politycznego.


W Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w dniu 09.09.2015 gimnazjaliści z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza i nauczycieli polonistów przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Byli to następujący uczniowie:
Wiktoria Sitowska kl. I b
Zuzanna Kołaczyk kl. I c
Jakub Morawiec kl. II a
Igor Ciuk kl. II b
Sebastian Gorzelok kl. II c
Anna Wąsowicz kl. II a
Fabian Gasiak kl. III b
Daria Bronis kl. III c
Najpiękniej czytali:
Jakub Morawiec
Daria Bronis
Fabian Gasiak
Uczestnicy Narodowego Czytania zaprezentują przygotowane fragmenty „Lalki" wszystkim uczniom gimnazjum przez szkolny radiowęzeł.
Ogólnonarodowa akcja przyczyniła się do popularyzacji czytelnictwa, znajomości arcydzieł literatury polskiej i krzewienia kultury języka wśród młodego pokolenia.
W dniu 10.09.2015 uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali w bibliotece szkolnej przygotowane fragmenty nowel i opowiadań B. Prusa, takich jak „Antek", „Katarynka", „Kamizelka". Ze Szkoły Podstawowej wzięli udział następujący uczniowie:
Patryk Socha kl. IV a
Bartosz Klecha kl. IV b
Maciej Kowalik kl. V a
Wiktoria Mąkos kl. VI,
którzy również pięknie przeczytali wybrane przez siebie fragmenty.

Maria Szymanek